Szczepimy się

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 czerwca 2021

Jeśli osoba zaszczepiona zachoruje na COVID-19, choroba przebiega znacznie łagodniej. Badania potwierdzają

 

Autor: Monika Mikołajska

Link do artykułu: https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,szczepionki-na-covid-19-mrna--skutecznosc---nowe-badanie-cdc,artykul,24055351.html

 

Szczepienia przeciw COVID-19 to nasza przepustka do normalności - podkreślają lekarze, naukowcy, politycy. To dzięki nim chronieni jesteśmy przed zakażeniem koronawirusem i tym samym śmiercią. Badanie opublikowane właśnie przez amerykańską CDC pokazuje, że korzyści jest więcej. "Są kolejnym ważnym powodem, dla którego warto się zaszczepić".

  1. Najważniejszym zadaniem szczepionek jest zapobieganie ciężkiemu przebiegowi choroby, a tym samym zgonom

  2. Badanie CDC: szczepionki mRNA przeciw COVID-19 o 91 proc. zmniejszają ryzyko zakażenia u w pełni zaszczepionych

  3. Po przyjęciu pierwszej dawki ryzyko infekcji u spadło o 81 proc.

  4. W rzadkich przypadkach po szczepieniu może dojść do zakażenia SARS-CoV-2. Przebieg choroby jest jednak łagodniejszy i trwa krócej

  5. Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.

Szczepionki przeciw COVID-19 - jedyny sposób na powrót do normalności

Szczepionki przeciw COVID-19 są kluczowym narzędziem w przezwyciężeniu pandemii koronawirusa – podkreślała niedawno dyrektor amerykańskiej agencji CDC, Rochelle Walensky (ang. Centers for Disease Control and Prevention - Centra Kontroli i Prewencji Chorób to wiodąca w skali globalnej organizacja walcząca z epidemiami). Słowa te padły podczas prezentacji wyników badania nad skutecznością szczepionek mRNA (czyli preparatów Pfizer-BioNTech oraz Moderna) przeciwko SARS-CoV-2, którymi CDC podzieliła się 7 czerwca. Wnioski, jakie przyniosły analizy, są zdaniem Walensky "kolejnym ważnym powodem do szczepienia".

Zanim wyjaśnimy szczegóły badania, przypomnijmy, że szczepionki są najdokładniej kontrolowanymi produktami leczniczymi obecnymi na rynku, a badania nad nimi nie kończą się wraz z rejestracją i wejściem do obrotu. Jak w jednym z wywiadów Medonetu tłumaczył wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski: - Wtedy zaczynają się badania czwartej fazy. Ma ona miejsce podczas normalnego stosowania szczepionki (...) Trwa do czasu, aż szczepionkę zastąpi inna, bardziej skuteczna.

  1. Cały wywiad: Jak bada się skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek? Ekspert: to nigdy się nie kończy

Najnowsze analizy opublikowane przez CDC dotyczą 3 tys. 975 pracowników personelu medycznego, a więc grupy zawodowej najbardziej narażonej na zakażenie COVID-19, z ośmiu miejsc na terenie USA. Osoby te były częściowo lub w pełni zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2. Warto wspomnieć, że wstępne wyniki tego badania po raz pierwszy ogłoszono w marcu 2021 r. Generalnie analizy prowadzono przez 17 tygodni (od 13 grudnia 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r.), jego uczestnicy byli poddawani cotygodniowym testom na obecność koronawirusa. W analizach uwzględniono sytuację epidemiczną badanego rejonu oraz sposób, w jaki uczestnicy stosowali środki zabezpieczające przed zakażeniem - zarówno w pracy, jak i poza nią.

Skuteczność szczepionek mRNA przeciwko COVID-19. Zakażenie po szczepieniu

Analizy pokazały, że u osób po pełnym zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 ryzyko infekcji spadło o 91 proc. Chronieni, choć w mniejszym stopniu byli też ci, którzy przyjęli dopiero jedną dawkę. U nich ryzyko zakażenia koronawirusem spadło o ok. 81 proc. Szacunki te obejmowały zarówno zakażenia objawowe i bezobjawowe.

- Wnioski z wydłużonych ram czasowych tego badania zwiększają liczbę dowodów na to, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 są skuteczne i powinny zapobiegać większości infekcji - podkreśla CDC. Pamiętajmy przy tym, że nie ma szczepionki, która miałaby 100 proc. skuteczność, ma to odzwierciedlenie również w opisywanym badaniu. Na ponad 3,9 tys. osób, pozytywny wynik testu uzyskało 5 proc., czyli ok. 200 osób, tylko 16 z nich zostało wyszczepionych.

Więcej na temat zakażeń po szczepieniu: COVID-19 mimo szczepionki. Kiedy może do tego dojść, czy to groźne? Tłumaczy lekarz

W omawianym badaniu prześledzono przebieg COVID-19 u częściowo lub całkowicie zaszczepionych osób i porównano z przebiegiem infekcji u osób niezaszczepionych. Okazało się, że zaszczepieni, u których rozwinęła się infekcja, chorowali średnio o sześć dni krócej. Co więcej, ryzyko wystąpienia objawów, jak gorączka czy dreszcze było u nich o ok. 60 proc. mniejsze. Niektórzy przechodzili zakażenie bezobjawowo. Mówiąc wprost, nawet jeżeli u osoby zaszczepionej dojdzie do zakażenia, choroba trwa krócej i ma łagodniejszy przebieg niż u tych, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Przeszedłeś zakażenie COVID-19 i obawiasz się skutków ubocznych? Sprawdź stan swojego zdrowia wykonując kompleksowy pakiet badań dla ozdrowieńców.

Prof. Horban: właściwie każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu

To nie wszystkie informacje, jakie przyniosło badanie CDC. Analizy sugerują, że u osób zaszczepionych, które zachorowały na COVID-19 ryzyko przeniesienia patogenu na innych jest mniejsze. "Na przykład, w pełni lub częściowo zaszczepieni uczestnicy badania mieli o 40 proc. mniej wykrywalnego SARS-CoV-2 w nosie (mniejsze miano wirusa), a wirus był wykrywany o sześć dni krócej (tj. wydalanie wirusa) w porównaniu z tymi, którzy nie byli zaszczepieni" - zaznacza agencja.

"Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania potwierdzają zalecenie CDC, aby jak najszybciej zaszczepić się przeciwko COVID-19" - podkreśla amerykańska agencja.

Na koniec warto przytoczyć niedawne słowa przewodniczącego Rady Medycznej przy Premierze RP prof. Andrzeja Horbana. - Właściwie każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu – jest chroniony przed zakażeniem. (…) Żadne szczepienie nie chroni oczywiście w 100 proc. (…) Część osób choruje, ale łagodnie, nie meldują się na cmentarzu, nie meldują się na oddziałach intensywnej terapii. Co więcej, ekspert przestrzega: - Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii.

Może cię zainteresować:

  1. COVID-19 znów zaskoczył. Czym jest "czarny grzyb"? WYJAŚNIAMY

  2. "Odporność po szczepieniu jest lepsza i silniejsza niż po przechorowaniu COVID-19"

  3. Rodzice boją się szczepić dzieci na COVID-19. Co na to lekarze?

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie