Młodzi w kulturze

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Jednym z celów przyświecających wszystkim jednostkom i instytucjom kulturalno-artystycznym jest edukacja młodego pokolenia. Młodzież uczestnicząca w zajęciach, poddawana jest procesowi samodoskonalenia, rozwijając się artystycznie, społecznie i emocjonalnie. Wyjście z domu, odizolowanie się czas jakiś od komputerowego świata, możliwość przebywania w grupie rówieśniczej dzielącej podobne zainteresowania, to ważne ogniwo w procesie kształtowania postaw społecznych młodzieży. Upowszechnianie kultury artystycznej przez instytucje do tego powołane, jest niejako antidotum na wszelkiego rodzaju patologie  i niebezpieczeństwa współczesnego świata.  „Archetti” OKMJ jest właśnie jedną z tych instytucji, która propaguje treści wartościowe poprzez edukację muzyczną. Pokazuje młodym ludziom, że muzyka klasyczna może być „trendy”, a wyjście na koncert doskonałą formą spędzenia czasu wolnego. Najnowszy projekt „Archetti” – „Młodzi w Kulturze”, proponuje alternatywną formę spędzania wolnego czasu przez młodzież. Kształci artystycznie i estetycznie, a także integruje środowiska edukacyjne, zapraszając do wzięcia udziału w tym ważnym przedsięwzięciu. Projekt, o którym mowa nie byłby możliwy, gdyby nie integracja środowisk szkolnych stopnia średniego z naszą Instytucją.  Cieszyć się zatem należy, że kooperacja jednostek edukacyjnych i kulturalno – artystycznych ma swój czas i swoje miejsce w „Archetti”.

Artykuły

"Archetti i muzyka brytyjska"

Przejdź do -   "Archetti i muzyka brytyjska"

Godzina 17:00 to w Anglii czas na popołudniową herbatkę. Orkiestra Archetti zabrała nas w oryginalną podróż do Wielkiej Brytanii, która dzisiaj kojarzy się nam z brexitem, a powinna z kulturą wysoką (nie tylko z Jamsem Bondem). Na koncercie usłyszeliśmy dzieła Johna Ruttera, Petera Warlocka, Edwarda Elgara, Gustava Holsta.

21 stycznia 2018


"Ballads for Ella"

Cudowna, niezapomniana, wielka Ella Fitzgerald i jej repertuar były bohaterkami tego wieczoru. Archetti dał nam możliwość spotkania  z jeszcze jedną znakomitą wokalistką jazzową - Ewą Urygą. Ponadczasowe ballady Elli znalazły znakomitą interpretację w jej osobie. Ciekawym pomysłem, który zwrócił naszą uwagę, było zaproszenie przez Archetti New York Jazz Collective. 
Byliśmy. Zachwyciliśmy się. Pokochaliśmy.
 
Uczniowie ZSP nr 4 od tej pory wyznawcy jazzu

21 stycznia 2018