„Tam gdzie Ziemia się kończy a morze zaczyna”- wspomnienia z Barcelos

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Grupa 18 osobowa młodzieży wraz z opiekunami z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi miała przyjemność uczestniczyć w praktykach zawodowych w ramach programu „Z Erasmusem + w świat” w dniach od 25.06  do 15.07.2015r do Portugalii.

Podróż dla  z nas była bardzo ekstytująca ze względu na widoki, które podziwialiśmy z pokładu samolotu linii TAP Portugal. Po przybyciu do stolicy-Lizbony powitały nas Panie Oksana i Manuela -  przedstawicielki organizacji przyjmującej praktykantów Mobility Friends w wraz z którymi udaliśmy się do Barcelos- miejsca naszych praktyk. Zamieszkaliśmy 5 km od Barcelos w Adabe de Neiva, wilii z basenem, kortem tenisowym, stołem bilardowym i pomarańczowo-cytrynowym gajem, z którego dobrodziejstw korzystaliśmy codziennie. Naszą posiadłość pilnował pies ”Suszi” który ochraniała nas przed hasającymi zającami. Młodzież w czasie pobytu uczestniczyła przez 15 dni w praktykach zawodowych, które realizowała w zawodzie technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Pracodawcy portugalscy okazali nam dużo cierpliwości, wyrozumiałości gdy pojawiały się problemy komunikacyjne. Ręce, mowa ciała i przysłowiowe „Kali jeść,  Kali pić” okazały się niezastąpione.

Praktykanci mieli możliwość zapoznania się z pracą i specyfiką agencji ubezpieczeniowych, sekretariatu szkoły,  restauracji, punktu informacji turystycznej i utrzymania porządku w pokojach gościnnych.  Większość posiłków spożywaliśmy w restauracjach w  których młodzież odbywała praktyki. Próbowaliśmy portugalskich specjałów takich  jak bacalhau czyli potrawy z suszonego dorsza, przyprawy curry i pieczonych ziemniaków, zup krem z kapusty oraz deserów. Codziennie praktykanci nabywali nowych wiadomości, umiejętności i doskonalili umiejętność posługiwania się językiem  portugalskim. A po pracy czas na odpoczynek: opalanie, basen, tenis, bilard i leniuchowanie. W czasie pobytu zwiedziliśmy Barcelos , miasteczko z XV –wiecznymi fortyfikacjami,  XIII –wiecznym kościołem i pałacem z XVI stulecia. Pomnik , tzw. Krzyż Senhor do Galo, przypomina niezwykła legendę, która legła u podstaw wyniesienia koguta do rangi symbolu narodowego Portugalii.  W Guimaraes  król Alfons I Zdobywca proklamował  w XII wieku niezależność Portugalii a my podziwialiśmy widoki z zamku. W Porto, mieście które jest piękne dla oczu ale okrutne dla nóg ze względu na duże różnice wysokości,  mieliśmy okazje płynąć stateczkiem po rzece Douro, którą do tej pory spławiane są beczki dębowe ze słynnym winem Porto, którego proces dojrzewania mogliśmy naoczne zobaczyć. Dworzec kolejowy wyłożony błękitnymi  kafelkami azuros przedstawiającymi historie Portugalii oraz księgarnię , która stała się inspiracja dla autorki „Harego Potera”  do umieszczenia w jej wnętrzu akcji jednej z części sagi. W Bradze zwaną „portugalskim Rzymem” zwiedziliśmy katedrę,   Pałac Arcybiskupi i sanktuarium Bom Jesus, które słynie z zachwycających schodów i tarasów. Niezapomniane wrażenia, muszle i piasek każdy z nas przywiózł do Polski z pobytu nad Oceanem Atlantyckim na plaży w Apulii.  W czasie pobytu mieliśmy okazje wziąć udział w spotkaniu kulturowym zorganizowanym przez pana Nuno Barbosę prezydenta Mobility Friends w czasie którego każda narodowość prezentowała własną kulturę i muzykę.  Nauczyliśmy się podstawowych kroków tańców ludowych węgierskich, tureckich i rumuńskich. Nie ukrywam że najbardziej do gustu przypadła wszystkim polska muzyka disco-polo, która niejednego porwała w rytm piosenki „ Ruda tańczy jak szalona” .

Niestety czas szybko płynie i wszystko co piękne szybko  się kończy a nam pozostaną wspomnienia i korespondencja za pomocą fecebooka z naszymi znajomymi panią Florą, Oksaną, Manelą, Fernandem i Friderikiem  oraz przesympatycznym kierowcą Luisem. Wszyscy pracujący dla Intercultural Association Mobility Friens  starali się jak mogli umilić  nam pobyt na portugalskiej  ziemi. 

Danuta Kowalczyk-Cudak