Wycieczka do Izby Pamięci i Tradycji

W dniu 18.03.2014r. wraz z Panią Danutą Kowalczyk - Cudak odbyliśmy wycieczkę do Izby Pamięci i Tradycji, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworznie. Do Izby Pamięci i Tradycji zaprosiła nas Pani Danuta Brajer, która przedstawiła nam historię miejsca. Mieściła się tam makieta przedstawiająca plan obozu, który kiedyś znajdował się w miejscu obecnej szkoły. Był to Centralny Obóz Pracy - jeden z podobozów hitlerowskich, który działał w latach od 1945 do 1949. Na załogę obozu składało się ponad trzystu żołnierzy i osiemnastu oficerów.

Więźniami obozu było bardzo wielu ludzi, narodowści od niemieckiej, polskiej, przez śląską i ukraińską, aż do łotewskiej, rumuńskiej oraz cygańskiej. Pozostałymi pamiątkami znajdującymi się w Izbie był odwzorowany strój więźnia, a także dokumenty, listy, książki i obraz przedstawiający mężczyznę (więźnia) skutego kajdanami na tle innych skazańców przed bramą więzienia. Jego pełna nazwa to Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców. Istniało ono w latach od 1951 do 1956. Trafiali do niego więźniowie polityczni, którzy nie ukończyli 21 roku życia. Zanim to więzienie powstało, na jego miejscu znajdował się podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Było to w latach 1943–1945. Pani Brajer powiedziała nam, że likwidację więzienia zapoczątkował bunt więźniów, którzy wszczęli go z powodu zastrzelenia więźnia, Stanisława Barana, legalnie odpoczywającego na trawie po nocnej zmianie w kopalni.

Po prezentacji Pani Brajer nadszedł czas na obejrzenie pamiątek z bliska. Następnie udaliśmy się pod pobliskie pomniki.Pierwszym z nich był Pomnik Ofiar Hitleryzmu, drugim Pomnik Młodocianych Więźniów Politycznych, na którym przeczytać można: "Wolność można odzyskać, młodości nigdy" - ten sam napis widniał namalowany w Izbie Pamięci.