13 października 2021

W inny sposób, bo czasy inne, świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wysłuchaliśmy audycji radiowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski Było wesoło i radośnie, były życzenia i podziękowania.

Pani Dyrektor Kinga Kubiak - Smoliło w swoim przemówieniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiła rolę nauczyciela w społeczeństwie,  jej uwarunkowania społeczno-kulturowe, najważniejsze zadania, zmieniający się w ciągu wieków status zawodowy. Złożyła    nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym podziękowania za zaangażowanie, codzienny trud, rzetelność i oddanie, z jakim realizują  powierzone obowiązki. Życzyła spełnienia marzeń, kreatywności, cierpliwości i wytrwałości, aby wykonywana praca zrodziła wiele dobrych owoców i w myśl dewizy  Jana Bosko: Człowiek urodził się dla pracy. Kto pracuje z miłością, dla tego trud będzie lekki nie była nadmiernym obciążeniem, a przynosiła satysfakcję i zadowolenie.
Pani Dyrektor przytoczyła słowa Antoinea de Saint-Exupéryego z książki Twierdza, które mogą być dziś wskazówką dla nauczycieli:

Wasz obowiązek nie polega na tym, żeby w dzieciach zabijać człowieka, ani żeby go zamieniać w mrówkę, której przyjdzie żyć w mrowisku.
Nieważne jest w moich oczach czy człowiek będzie mniej, czy więcej posiadał.
Ważne jest czy będzie mniej, czy więcej człowiekiem.
Nie zasypujcie ich więc pustymi formułami, ale obfitością obrazów, z których rodzą się struktury.
Nie wpajajcie im martwej wiedzy, ale dawajcie im pewien styl myślenia, który pozwoli ująć istotę rzeczy i dać im możliwość własnego sukcesu i spełnienia.

Wszystkim Nauczycielom i pracownikom szkoły życzmy samych sukcesów , cierpliwości do uczniów i codziennego uśmiechu.