OTK w ZSP 4 - podsumowania czas...

27 października 2020

XII Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem: „DORADZAMY – ZAWODOWO, WYBIERAMY ODLOTOWO” w Jaworznie zakończył się. Chociaż nie był to łatwy czas, bo rozpoczęliśmy naukę w systemie hybrydowym, to zrealizowaliśmy większość zaplanowanych wcześniej działań. I nawet dodatkowo zrealizowaliśmy „nieplanowane szkolenie”, które poprowadziła stewardessa.

Braliśmy udział w przedsięwzięciach o zasięgu miejskim:

• spotkaniu on-line dla uczniów: „Czym są kwalifikacyjne kursy zawodowe - parę słów o kształceniu ustawicznym”,
  • obejrzeliśmy nagranie ze spotkania dla uczniów „WybieraMY odlotowo”.

Szkoliliśmy się on-line:

• „Sukces na rynku pracy - kompetencje społeczne i przedsiębiorcze” (szkolenie dla doradców zawodowych prowadzone przez WUP w Katowicach),
  • „Dyscyplina mundurowa w liniach lotniczych” (szkolenie dla nauczycieli i uczniów w zawodzie technik organizacji turystyki z innowacją pedagogiczną: Stewadr/stewardessa – zadania personelu pokładowego).

Zaprosiliśmy absolwentkę naszej szkoły Panią Klaudię Pałkę, która przybliżyła nam zawód z przyszłością - konsultantkę ślubną / konsultanta ślubnego. W spotkaniu on-line wzięli udział uczniowie w zawodzie technik hotelarstwa, którzy w ramach innowacji pedagogicznej event menadżer zgłębiają tajniki organizowanie różnorodnych przedsięwzięć dla swoich klientów.

Ponadto w ramach innowacji hotelarze rozpoczęli swoją przygodę z Branżowymi Symulacjami Biznesowymi firmy REVAS. Zanim przystąpią do prowadzenia konkurujących ze sobą Agencji eventowych poznają moduł Planowanie biznesu.

Podczas godzin z wychowawcą i innych lekcji zostały poruszone zagadnienia dotyczące m.in. kompetencji pracownika przyszłości, asertywności, kształcenia i samokształcenia, planowania swojego rozwoju, wartości w życiu.

W ramach działań Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego do włączenia się w realizację OTK zaproszeni zostali partnerzy z terenu miasta i regionu. Powstały dwa filmy ze spotkań on-line do wykorzystania w szkołach ponadpodstawowych oraz trzy scenariusze zajęć z zakresu doradztwa zawodowego. Zostały także podpisane dwa listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie podejmowania działań w naszym mieście i regionie z Regionalnym Centrum do spraw ZSK i LLL Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach.

Bardzo dziękuję wszystkim za włączenie się w realizację OTK w naszej szkole. Liczę, że za rok to powtórzymy!

Ogólnopolski Tydzień Kariery objęty został Patronatami: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Prezydenta Miasta Jaworzna.