Z Erasmusem po umiejętności – uroczyste podsumowanie projektu

21 maja 2018

Dnia 18 maja br. odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt Z Erasmusem po umiejętności  realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
(PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” dla  uczniów Technikum nr 4 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4.

Zostało nim objętych 72 uczniów technikum (wszystkie kierunki kształcenia)  i klas ZSZ ( w zawodzie kucharz),  którzy wyjechali na 3 tygodniowe staże zawodowe. Dwie  grupy do Włoch – Spoleto oraz dwie  grupy do Portugalii – Barcelos  w roku 2017 i 2018.  Projekt rozpoczął się 01.10.2016 r., a kończy 31.05.2018 r.

W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście:

Pani Irena Wojtanowicz – Stadler – Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Jaworznie

Pani Barbara Łatka – Dyrektor Centrum Edukacyjnego Progress

Pani Agnieszka Janus – koordynator projektu

Pani Izabela Szymkowiak – wicedyrektor d.s. kształcenia zawodowego

Opiekunowie grup stażystów

Uczniowie i absolwenci ZSP nr 4, którzy uczestniczyli w projekcie.

Pani dyrektor Kinga Kubiak – Smoliło,  przedstawiając założenia projektu podkreśliła,  iż  obecnie na rynku pracy, oprócz solidnego wykształcenia liczą się dodatkowe kompetencje, umiejętności, certyfikaty i doświadczenie zawodowe. Szkoła, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom,  pragnie wyposażyć uczniów w niezbędną wiedzę i umiejętności.  Dowodem tego jest realizacja unijnych programów, w trakcie których młodzież naszej szkoły podnosi swoje zawodowe umiejętności.  Obecny jest już czwartym projektem zrealizowanym  w ZSP 4.

Głównym celem projektu Z Erasmusem po umiejętności  było podniesienie kwalifikacji zawodowych i zdobycie doświadczeń potrzebnych do pracy na poziomie dającym satysfakcję uczestnikom i umożliwiającym im znalezienie pracy odpowiadającej ich ambicjom i umiejętnościom.  Niezwykle ważna była także nauka zawodowego języka obcego na poziomie umożliwiającym komunikowanie się oraz zdobycie nowych kompetencji osobistych przez uczestników projektu, a także poznanie kultury, tradycji  i zwyczajów krajów przyjmujących  naszych stażystów.

Wymiernym efektem odbycia stażu zagranicznego dla uczestników jest uzyskanie dokumentu – Europass – Mobilność. Jest to dokument określający zakres czynności  i zadań osoby odbywającej staż zagraniczny, poziom umiejętności i kwalifikacji nabytych przez jego posiadacza. Respektowany w Unii Europejskiej otwiera przed okazicielem nowe możliwości i ułatwia jego wejście na europejski rynek pracy. Wydany jest młodzieży w języku polskim i angielskim.

Stażyści otrzymali również certyfikaty ukończenia kursu języka włoskiego oraz języka portugalskiego wystawiane przez instytucję zewnętrzną prowadzącą to szkolenie, certyfikaty odbycia stażu od organizacji przyjmujących.

Nasi partnerzy – organizacje przyjmujące to:

We Włoszech - Azzurra – Spółdzielnia Socjalna

W Portugalii -     Intercultural Association Mobility Friends

Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, w której zaprezentowali swoje miejsca pracy u włoskich i portugalskich pracodawców: restauracje, hotele, biura podróży, organizacje. Przygotowana została wystawa zdjęć, książka kulinarna prezentująca smakołyki kuchni portugalskiej, a na stronie internetowej zamieszczone zostały blogi stażystów.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, iż uzyskali dodatkowe zawodowe kompetencje, wyszlifowali umiejętności językowe. Udział w projekcie nauczył ich również samodzielności, musieli radzić sobie w obcym kulturowo środowisku, podejmować trudne decyzje. Nasi stażyści byli bardzo chwaleni przez pracodawców za zaangażowanie, zdyscyplinowanie, umiejętności zawodowe. Niektórym uczniom zaproponowano pracę.

Zagraniczne doświadczenie zawodowe z pewnością przełoży się  nie tylko na uzyskiwanie wysokich not u nauczycieli, zwłaszcza w obszarze kształcenia praktycznego, ale także będzie dodatkowym atutem na rynku pracy.