Młodzi Patrioci z ZSP nr 4

26 marca 2018

Przedstawicie  Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (ogólnopolskiego projektu edukacyjnego  Klubu Jagiellońskiego) zawitali do naszej szkoły, aby  przeprowadzić z uczniami warsztaty z zakresu parlamentaryzmu i samorządności, które w ciekawy i angażujący sposób pokazują, jak funkcjonuje Parlament oraz Rada Miasta. Zajęcia wzbudziły wśród młodzieży wiele emocji.Uczniowie   wcielili się w polityków, którzy  zostali zrzeszeni w różne partie, a ich poczynania podczas  "sejmowych obrad" były śledzone i komentowane na bieżąco przez fikcyjne media. Wszyscy mieli więc okazję do skonfrontowania  swoich  wyobrażeń, czy też oczekiwań z realiami politycznej praktyki.

Uczestnicy  warsztatów mieli okazję rozwinąć zdolności przywódcze, retoryczne, argumentacyjne, a także umiejętność budowania kompromisów.

Jednym z celów  Akademii jest pokazanie uczniom, że patriotyzm to nie tylko  flagi
i marsze, ale przede wszystkim działanie, zwłaszcza na rzecz lokalnej ojczyzny, na której kształtowanie mamy realny wpływ.

Stąd też kolejny etap projektu to wywiad z lokalnym patriotą.

Młodzież wybrała do tego zadania  pana Łukasza Curyło - dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. Bardzo ciekawy i motywujący wywiad jest dostępny na stronie szkoły.

Na kolejnych warsztatach młodzież wcieliła się w przedstawicieli Rady Miejskiej naszego miasta.

Pierwszym wyzwaniem było rozdzielenie zadań pomiędzy wójta/prezydenta a Radę Miasta. Okazuje się, że nie wszystko jest tak oczywiste jak nam się wydawało, ale dzięki naszym błędom mogliśmy się czegoś nauczyć - mówi jedna z uczestniczek  Paulina Kopeć

Kolejnym punktem symulacji były wybory na prezydenta miasta. Każdy z trzech kandydatów miał przedstawić swoje trzy priorytety i ich wpływ na mieszkańców Jaworzna.

Przed prezydentem miasta postawiono odpowiedzialne zadanie - negocjacje
z inwestorem polsko-fińskiej firmy telefonicznej Polfin, która chciała wybudować na terenie Jaworzna nową fabrykę.

Głowa miasta musiała rozważyć wszelkie aspekty związane z miejscem fabryki, procesem budowy, strukturą zatrudnienia mieszkańców, kosztami poniesionymi przez miasto. Najważniejsze jednak było dobro mieszkańców i środowiska.

- Na  symulacji obrad Rady Miasta, podzieliliśmy się na  grupy z różnymi interesami
i podejmowaliśmy decyzję, co do najważniejszych zmian w mieście .

I przy tym  świetnie się bawiliśmy - mówi Rafał Lis, uczeń kl.II Te/h.