Akademia z okazji Święta Niepodległości

15 listopada 2017

,, (…) Każde minione pokolenie Polaków wierzyło niezłomnie, że upragniona wolność kiedyś nadejdzie. Ta wiara przekazywana była z ojca na syna. Ona nakazywała im pracować i żyć dla Ojczyzny, a jeśli zajdzie potrzeba, oddać dla niej życie. I tak było. Umierali na polach bitew, w więzieniach i na zesłaniu”.

Te słowa Antoniego  Franaszka stały się dla nas inspiracją.

Dlatego uroczyście obchodząc 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły zaprosili całą społeczność szkolną na montaż słowno-muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”.

Poznaliśmy historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżyła wojenną traumę – wymarsz ojca i syna na front. Poeta, którego ukrywali w swoim domu, odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał ich głęboki patriotyzm. BIAŁY ORZEŁ, którego głos – pisk, brzmiał w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność.

Występ wzbogacony został muzyką, która zbudowała nastrój i emocje za sprawą Legendy o Białym Orle i piosenek ściśle związanych z przedstawioną historią. Z kolei radość z powrotu  Białego Orła i odzyskania niepodległości podkreśliła symbolika biało-czerwonej flagi ukazana w tańcu z szarfami.

Ta niecodzienna lekcja historii z pewnością dla wielu z nas była okazją do refleksji nad tym, jacy jesteśmy, czego pragniemy, do czego w życiu dążymy – my młodzi i my dojrzali – Polacy.

W przedstawieniu brali udział uczniowie z klas 2 Tg, 1aTg, 2 Te/h, 3 Te/g, 3 Tht oraz 4 Te/h.

Akademię przygotowały Katarzyna Tomczyk i Karolina Szyndera.