Uczniom w Ekonomiku odbija

4 grudnia 2016

[…] Wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest intencjom teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej, tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, […]

Wiliam Szekspir, Hamlet

Te słowa dramatu Szekspira stały się inspiracją dla izraelskiego artysty, Daniela Karavana, i uczynił je mottem swojej instalacji zatytułowanej Odbicie. Uczniowie Ekonomika 30 listopada wybrali się do Katowic do Muzeum Śląskiego i mieli możliwość obejrzeć  te rewelacyjne refleksy.  Zobaczyli negatywowe odbicia rzeczywistości. Wystawa ma charakter mocno sensualny, odbiorca ma poczucie, że obcuje z totalną fikcją, ale dzięki temu zyskuje możliwość swobodnej i zaskakującej interpretacji siebie i otaczającej go rzeczywistości.  Efekt ten został osiągnięty dzięki wyłożeniu ogromnej przestrzeni galerii gigantycznymi taflami luster, które ze wszystkich stron otaczają oglądających, „zbierają” i powielają obraz zwiedzających.

Reakcje uczniów były   bardzo emocjonalne, ale jednocześnie trudno im było wyrazić je słowami.  O sztuce przecież nie zawsze trzeba mówić, nie trzeba też jej rozumieć – trzeba ją przeżyć.

Słowa rzeczywiście nie są najlepsze do opisania tych wrażeń.  W drobnej części oddają je zdjęcia.

Wszystkim polecamy takie pozytywne odbicia. Wystawę Daniego Karavana naprawdę warto zobaczyć.  Polecamy ją wszystkim jaworznianom -  ci, którym odbiło.