Porządki na cmentarzu Żydowskim w Jaworznie

22 listopada 2016

W dniu 22 listopada 2016 r. uczniowie klasy 2Te/g wraz z opiekunami panią Katarzyną Tomczyk i panem Łukaszem Waśko brali udział w akcji porządkowej na Cmentarzu Żydowskim w Jaworznie. Akcja prowadzona była przy współpracy Muzeum Miasta Jaworzna.

Uczniowie grabili liście, zbierali połamane konary drzew, a przy okazji dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych ze społecznością Żydowską na terenie naszego miasta i historią jaworznickiego Kirkutu. Cmentarz ten został założony w drugiej połowie XIX wieku. Nekropolia obecnie ma powierzchnie 0,25 ha, znajduje się na niej ponad 300 nagrobków. Najstarsza znana Macewa pochodzi z roku 1884. Odrestaurowana nekropolia nie odzwierciedla stanu pierwotnego. Nie istnieje już najstarsza część. Zachowane macewy ustawione są rzędami i skierowane licami na wschód, według tradycji w stronę Jerozolimy. Cmentarz służył Żydom do 1942 roku. W lipcu 1995 roku, w pięćdziesiątą trzecią rocznicę wysiedlenia Żydów z Jaworzna, odbyło się na odnowionym już cmentarzu uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pamięć pomordowanej w czasie okupacji społeczności żydowskiej.