Gimnazjalisto! Przeczytaj koniecznie...

13 czerwca 2016

Kształcenie zawodowe wobec przemian na rynku pracy

Kształcenie zawodowe zajmuje obecnie jedno z najważniejszych miejsc na szczeblach edukacji. Stanowi podstawową dziedzinę działalności edukacyjnej UE popartą polityką uznawania dyplomów,  przepływu pracowników oraz tworzenia nowych miejsc pracy.  Współcześnie pracodawca szuka pracownika przygotowanego do szybkiego i samodzielnego wykonywania konkretnych zadań zawodowych. Kształtowanie umiejętności zawodowych realizują technika,  zasadnicze szkoły zawodowe i szkoły policealne.

Dlaczego więc warto skończyć ten typ szkoły?

Argumenty na "tak" przemawiają racjonalnością w takim rozumieniu, że:

-szkolnictwo zawodowe przygotowuje młodych ludzi do pracy w gospodarce,   w której system jakości odgrywa dużą rolę,

- w sytuacji wolnego rynku rzadkim zjawiskiem jest wykonywanie jednego zawodu w ciągu całej kariery zawodowej,

- do funkcjonowania na rynku pracy coraz częściej potrzebne są zestawy kwalifikacji z różnych obszarów zawodowych,

- oferta edukacyjna dostosowana jest do faktycznych wymogów rynku pracy, wpisując się w oczekiwania pracodawców w zakresie kwalifikacji i kompetencji pracowników,

- kształcenie odbywa się w zakresie ogólnokształcącym i zawodowym, czyli uczeń  jest przygotowany do egzaminu maturalnego, co umożliwia podjęcie studiów na dowolnie wybranym kierunku oraz przygotowany jest do zdobycia kwalifikacji zawodowych ze szczególnym uwzględnieniem kultury pracy, organizacji pracy,  umiejętności pracy w grupie, co zapewnia podjęcia pracy na globalnym rynku.  Wobec tego absolwent z maturą i zdobytymi kwalifikacjami zawodowymi może podjąć pracę i studia wyższe.

Jeżeli w zakresie Twoich zainteresowań jest: ekonomia, rachunkowość, gastronomia,  turystyka lub hotelarstwo to:

ZAPRASZAMY DO ZSP NR 4 W JAWORZNIE

Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym. Możesz tu zdobyć wymagane na współczesnym rynku pracy kompetencje zawodowe.