Młodzi głosują

6 października 2023

"Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce.

Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzą się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Cała społeczność uczniowska zyska okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach.

Plan działania:

- 10 października odbędzie się symulacja wyborów parlemantarnych,

- 12 października debata oksfordzka na temat spraw ważnych dla młodych,

- lekcje: "Parlemant - centrum demokracji", "Po co nam partie:, "Sprawy ważne dla młodych", "Świadomy wybór".

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!

Projekt „Młodzi głosują” ma wyłącznie charakter edukacyjny. Nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych czy reprezentowanych przez nie partii.

W naszej szkole uprawnionych do głosowania było 572 uczniów klas I - V technikum oraz I szkoły branżowej.

W wyborach parlamentarnych oddano 225 głosów, w tym 200 głosów ważnych i 25 głosów nieważnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 39 %.

Na poszczególne komitety wyborcze oddano:

1. KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 5 głosów co stanowi 2,5 % wszystkich oddanych głosów

2. KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) – 14 głosów co stanowi 7 % wszystkich oddanych głosów,

3. KW NOWA LEWICA – 50 głosów co stanowi 25 % wszystkich oddanych głosów,

4. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 26 głosów co stanowi 13 % wszystkich oddanych głosów,

5. KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 17 głosów co stanowi 8,5 % wszystkich oddanych głosów,

6. KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, N, IPL, ZIELONI – 58 głosów co stanowi 29 % wszystkich oddanych głosów,

7. KW POLSKA JEST JEDNA – 8 głosów co stanowi 4 % wszystkich oddanych głosów,

8. KW POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW – 1 głosów co stanowi 0,5 % wszystkich oddanych głosów,

9. KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU – 0 głosów co stanowi 0 % wszystkich oddanych głosów,

10. KW NORMALNY KRAJ – 21 głosów co stanowi 10,5 % wszystkich oddanych głosów.

W referendum oddano 203 głosy, w tym 180 ważnych i 23 głosy nieważne. Frekwencja wyniosła 35 %. W związku z tym wyniki referendum są niewiążące.