Europejski Dzień Języków w ZSP4

29 września 2023

W dniu 27 września 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Jaworznie odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków. To była niezwykła okazja do promowania różnorodności języków i kultur w naszej szkole. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a atmosfera była pełna radości i entuzjazmu. W tym roku 4-osobowe drużyny klas pierwszych rywalizowały ze sobą w turnieju. Jury przygotowało pięć zadań dla uczestników zabawy – dyktando biegane, scrabblemanię, dobierankę słowną w europejskich językach, pisanie w cyrylicy oraz wykonanie projektu koszulki promującej naukę języków.

Jednym z głównych punktów programu tego dnia było biegane dyktando. Ta konkurencja nie tylko rozwija umiejętności ortograficzne uczniów, ale także promuje współpracę i rywalizację w duchu fair play.

W kolejnej ekscytującej konkurencji projektowania T-shirta uczniowie mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością i zdolnościami artystycznymi. Każda klasa przygotowała swoją propozycję wzoru, który miał być związany z językami i kulturami różnych narodów, a efekt ich pracy można było podziwiać na wystawie w holu szkoły.

Nauczyciele języków obcych przygotowali również "Scrabblemanię", w której uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i logiczne, układając słowa i rywalizując z innymi drużynami. To była świetna okazja do nauki poprzez zabawę.

Uczniowie klas 1a Pg, 1b Pg, 1Pe, 1Ph, 1 Pt, 1 BSk oraz 1 BSh wykazali się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością oraz chęcią rywalizacji, co zaowocowało efektywną współpracą. Jury, w którym obradowali: pani dyrektor Monika Bąk, pani Roksana Kuchta, pan Krzysztof Stankiewicz oraz Wiktoria Knapek z klasy 3 Ph/t odbyło burzliwą dyskusję, w wyniku której ogłoszono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja klasy 1 BSk, wyprzedzając drużynę z 1 BSh oraz zespół klasy 1 Ph, który zajął trzecie miejsce.

Europejski Dzień Języków w ZSP nr 4 w Jaworznie był nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale także świetną zabawą i okazją do integracji uczniów. To wydarzenie przypomniało nam, jak ważne jest posiadanie umiejętności językowych i otwartości na różnorodność kulturową. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i entuzjazmowi uczniów, ten dzień z pewnością pozostanie długo w naszej pamięci.

Anna Sraga-Chmielik