Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi

Talerz zdrowia zamiast piramidy żywieniowej

3 listopada 2020

Jakie są największe błędy żywieniowe Polaków?

Te wnioski, a także szczegółowa analiza literatury i światowych zaleceń dotyczących wpływu poszczególnych składników diety, rodzajów diety na zdrowie pozwoliła nam opracować zalecenia

Jedz mniej”,

Jedz więcej”

Zamieniaj”

w ramach nowych zaleceń żywieniowych tzw. „talerza zdrowego żywienia”

17 października miał miejsce V Kongres Żywieniowy Narodowego Instytutu Zdrowia działającego przy Państwowym Zakładzie Higieny. Najważniejszym punktem kongresu było wystąpienie dyrektora Instytutu dr hab. nauk o zdrowiu Grzegorza Juszczyka, który przedstawił najnowsze zalecenia zdrowego żywienia dla populacji polskiej.

Dotychczas zasady zdrowego żywienia dla populacji polskiej przedstawiała Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Na pewno ją kojarzycie.

 

W najnowszych rekomendacjach piramidę zastąpił Talerz Zdrowia.

 

Co w skrócie kryje się za grafikami nowych zaleceń?

Talerz pełen różnorodnych produktów symbolizuje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie.

W kategoriach zaleceń „Jedz mniej”, „Jedz więcej” oraz „Zamieniaj” wymienione zostały poszczególne grupy produktów w kolejności od tych najbardziej istotnych, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Grafikę uzupełniają zalecenia „W 3 krokach do zdrowia” przedstawiający konkretne zalecenia żywieniowe na 3 poziomach, umożliwiających zmianę nawyków żywieniowych stopniowo, małymi krokami.

 

 

Grafika talerza przedstawia wzajemne proporcje produktów, które powinny znaleźć się w każdym spożywanym przez nas posiłku. Połowę talerza stanowią różnorodne, kolorowe warzywa i owoce, z przewagą tych pierwszych, które powinny nam dostarczyć wszystkich witamin i minerałów. W piramidzie warzywa i owoce również stanowiły podstawę zdrowego żywienia.

Produkty zbożowe w piramidzie żywienia stanowiły drugie piętro. Na talerzu jest podobnie podobnie – zajmują one dużą jego część (ćwiartkę). Wyraźnie zaznaczono rolę produktów pełnoziarnistych.

Kolejną ćwiartkę talerza stanowią natomiast źródła tłuszczów i białek. W oczy rzuca się ryba i niewiele chudego mięsa. Tę część talerza uzupełniają inne zdrowe produkty – orzechy, nasiona roślin strączkowych, jaja.

Oprócz graficznego przedstawienia zasad zdrowego żywienia w materiałach edukacyjnych znajdują się dodatkowe zalecenia, które mówią, czego należy jeść mniej, czego jeść więcej oraz co warto zamienić na co.

Czego jeść więcej?

 

Czego należy jeść mniej?

 

Co zamieniać?

 

Jednocześnie podkreślono rolę aktywności fizycznej i prawidłowej masy ciała w kontekście profilaktyki i zachowania zdrowia.

Zaznaczono także, że osoby mające choroby przewlekłe powinny skonsultować się z dietetykiem.

Dodatkowo w materiach edukacyjnych znalazły się konkretne wskazówki, jak w 3 krokach wprowadzić w życie zmiany zalecane na grafice z talerzem. To uważam za bardzo fajny pomysł, bo tak naprawdę każdy, kto zapozna się z zaleceniami może od razu wdrożyć je w życie. Wszystko jest opisane prosto i przejrzyście, mamy podane przykłady.

Podkreślono także, aby jeść regularnie, nie podjadać między posiłkami, czy nie przejadać się na noc.

Zalecono także zrobienie 5000, a następnie 10000 kroków dziennie dla zdrowia.

 


 

Źródło:

https://ncez.pl/