Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi

„WYBIERZ ŻYCIE – pierwszy krok”

Program edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dot. profilaktyki raka szyjki macicy i zakażeń HPV. Głównym inicjatorem programu jest Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania u kobiet, po nowotworach piersi, złośliwym guzem powodującym co roku około 500 000 nowych zachorowań i 250 000 zgonów. Zachorowalność (ok. 4000 kobiet rocznie) i umieralność (ok. 2000 kobiet rocznie) z powodu raka szyjki macicy w Polsce.

Skutecznym sposobem uchronienia się przed zachorowaniem na raka szyjki macicy jest regularnie przeprowadzane badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu cytologicznego z szyjki macicy. Cytologia to kilkuminutowe, bezbolesne badanie, które pozwala dokładnie ocenić zmiany w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Każda kobieta po 20 r. ż. powinna wykonywać cytologię, co najmniej raz na trzy lata, by uratować zdrowie, a może nawet życie. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa jest szansa skutecznego jej wyleczenia.

Celem programu jest: 
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna), 
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie, 
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym, 
- dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne. 
Szczegółowe informacje dotycząc wirusa HPV na stronie internetowej www.pierwszykrok.edu.pl

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wybierz zycie

    Wybierz zycie